Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش راه آهن همدان در پيچ و خم وعده ها

راه آهن همدان در پيچ و خم وعده ها

با شروع سال94 باز هم باید از نو آغاز کنیم پرسش از مسئولان در رابطه با رسیدن صدای سوت قطار به گوش همداني‌ها و باز هم باید بشنویم وعده هایی که 10 سال به شنیدن آنها عادت داریم.

به گزارش "خبرنگار "همدان نیوز"، در سال 1341 دهقان فداکار شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجّه مسدود شدن مسیر قطار مسافربری به علت ریزش کوه شد و در آن هنگام برای نجات قطار و مسافران آن، کت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد تا مسافران را از حادثه نجات دهد و این اتفاق به عنوان یک نوستالژی در ذهن همه مرور می شود اما اگر  بگذریم از فداکاری دهقان معروف کتاب فارسی سوم دبستان و بگذریم از احداث اولین ریل راه آهن در ایران در سال 1286 هجری شمسی و توسعه آن در سراسر کشور، می رسیم به پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین که هنوز چرخ های هیچ قطاری بر روی ریل آن نمی چرخد و مردم در سال 1394 باز هم وعده های نو می شنوند که امسال پایان انتظار است و گویا سایه قطاری در همدان دیده می شود.

راه آهن تهران-همدان-سنندج از جمله طرح های مهر ماندگار دولت نهم است و عملیات اجرایی آن از سال84 آغاز شده و قرار بود تا پایان دولت دهم به بهره برداری برسد اما با گذشت نزدیک به دو سال از آغاز به کار دولت یازدهم هنوز خبری از پایان این طرح نیست و در چند سال اخیر مسئولان ما با وعده های امروز و فردا مردم را در انتظار رسیدن قطار به ایستگاه همدان امیدوار کرده‌اند و هر سال هم رسانه‌ها از مدیران استان این سوال را می‌پرسند که آیا امسال مردم همدان صدای سوت قطار را خواهند شنید و این پرسش کلیشه‌ای به عادت مردم و رسانه ها تبدیل شده است.

بارها در سخنرانی مدیران و مسئولان استان شنیده‌ایم که زیرساخت های توسعه در همدان از جمله آزادراه، راه آهن و فرودگاه فراهم است و با وجود این ساختارها همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران ظرفیت خوبی برای پیشرفت دارد اما راه آهن همدان با گذشت سالها به تدریج به لیست آثار تاریخی پایتخت تاریخ و تمدن می‌پیوندد و باید بازهم منتظر بود تا روزی رونمایی و پرده برداری از این اثر ملی نیز انجام و این طرح از لیست طرح های نیمه تمام استان خارج شود.

البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که فشارهای بین المللی و وجود تحریم ها نیز در خرید ریل و به درازا کشیدن اجرای راه آهن تهران-همدان- سنندج نیز بی اثر نبوده و مهرماندگار همدان از بی مهری تحریم ها و همچنین لیست پروژه های نیمه تمام و به یادگار مانده دولت قبل بی نصیب نمانده است.

با وجود این شرایط و همچنین روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و وعده های استاندار همدان مبنی بر تداوم پیگیری ها جهت به اتمام رسیدن این طرح و به پایان رسیدن انتظار مردم در بهره برداری از طرح راه آهن همدان، هنوز هم خبری از قطعیت زمان افتتاح این طرح به گوش نمی رسد و می توان به این مصرع معروف نظامی گنجه ای اشاره کرد که: "هر دم از این باغ بری می رسد"

در هر صورت راه اندازی ایستگاه راه آهن و رسیدن صدای سوت قطار به همدان یکی از درخواستهای مردم همدان است و مردم منتظر شنیدن پاسخی قطعی از مسئولین در رابطه با این موضوع هستند و ما نیز طبق عادت سال های گذشته با تعدادی از مسئولان در این خصوص گفتگو داشته ایم که در ادامه می خوانید.

استاندار همدان در سال گذشته در آیین کلنگ زنی مجتمع بنک داران از تسریع در روند ریل گذاری راه آهن و همچنین احداث ایستگاه راه آهن در شهر همدان خبر داد و بارقه امید را در دل مردم زنده کرد اما سال93 نیز گذشت و قطار به ایستگاه همدان نرسید.

نيكبخت: قطار تا پايان امسال به همدان خواهد رسيد

در اولین شورای اداری استان همدان به سراغ محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان رفتیم و سوال ما از استاندار این بود که" آیا تا پایان سال94 مردم همدان شاهد بهره برداری پروژه راه آهن تهران- همدان- سنندج خواهند بود یا خیر؟" که استاندار نیز در پاسخ گفت: قطار تا پایان امسال به همدان خواهد رسید.

نیکبخت گزارشی از روند پیشرفت طرح ارائه نکرد اما قول داد که سال94 پایان انتظار مردم برای شنیدن صدای سوت قطار باشد.

خجسته: مراحل قانوني خريد ريل طي شده است

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز که وعده پیگیری به ثمر رسیدن طرح راه آهن همدان را بارها و بارها در سخنان خود مطرح کرده است، خبر از ادامه پیگیری ها می دهد و در این زمینه به خبرنگار "همدان نیوز" می گوید: ما پیش از پایان سال93 جلساتی را با رییس راه آهن کشور داشتیم که قول های مساعدی در رابطه با تسریع در روند ریل گذاری در راه آهن تهران-همدان-سنندج به ما داده شد.

امیر خجسته ادامه می دهد: با پیگیری های صورت گرفته خریداری 30 هزار تن ریل راه آهن قطعی و مراحل قانونی آن طی شده و ورود آن به استان در آینده نزدیک انجام می شود.

وی از آمادگی زیرساختها برای ریل گذاری راه آهن تهران-همدان-سنندج خبر می دهد و می افزاید: این راه آهن 267 کیلومتر طول دارد که تا به امروز 70 تا 80 کیلومتر ریل گذاری انجام شده و مابقی آن نیز با ورود ریل انجام خواهد شد.

خجسته فشارهای بین المللی و تحریم ها را عنصری مؤثر در به تعویق افتادن طرح های عمرانی می داند و در این باره می گوید: با وجود تحریم ها در سال های گذشته توانایی ورود ریل خارجی را به کشور نداشتیم و از طرفی هزینه اجرای طرح و خرید ریل نیز افزایش یافت و همین موضوع باعث طولانی شدن اجرای راه آهن همدان شد.

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود تأکید می کند: به سرانجام رسیدن این طرح به پیگیری نمایندگان استان در مجلس و همچنین مدیران ارشد استان نیاز دارد و اگر این پیگیری ها ادامه دار باشد تا پایان سال راه آهن همدان به بهره برداری خواهد رسید.

ما نیز در دولت تدبیر و امید، امیدواریم که بخت راه آهن تهران-همدان- سنندج تا پیش از آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی باز شود و آغاز داستان تکراری پیگیری ها به نمایندگان بعدی همدان در مجلس شورای اسلامی واگذار نشود و به جای شعارهای انتخاباتی نمایندگان صدای سوت قطار را بشنویم.

 

گزارش: فرشته اکبری

 

نظرات   

 
+2 #1 مهرداد 1394-01-18 11:07
ممنون از اینکه خبر رو پیگیری کردید اما من هم مثل مسءولین همینجا همین قول رو میدم که قطار همدان تا پایان امسال ک هیچ،تاپایان سال بعد هم به اتمام نمیرسه!!!
موفق و موید باشید :cry:
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن