Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گفتگوی ویژه توسعه همدان در گرو برنامه‌ریزی کلان است

توسعه همدان در گرو برنامه‌ریزی کلان است

مهدی آقامحمدی سال 1355 در روستای گنبد به دنیا آمد، به همراه خانواده به شهر همدان آمده و دوره تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را مدراس مفتح و امام گذراند. در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری و روستایی در مقطع کارشناسی قبول شد و برای ادامه تحصیل و در دوره تحصیلات تکمیلی بار دیگر در کنکور شرکت کرد و موفق شد در دانشگاه تربیت مدرس مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کند.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، آقامحمدی 10 عنوان کتاب از مقطع کاردانی و دکترا تالیف کرده است که 5 جلد براب دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی است و بخش دیگری از آنها با هدف تحقیق و پژوهش تالیف شده است و درباره طرح‌های ملی و فراملی و منطقه ای گردشگری شهری و گردشگری روستایی است و آقا محمدی مقالات متعددی درباره کارآفرینی بازاریابی و مدیریت شهری و کلان شهر و مشاور و کارشناس شهرسازی نیز در کارنامه خود دارد. برای بررسی مسائل و مشکلات شهری با این مدیر برنامه‌ریزی شهری و استاد دانشگاه به گفتگو نشستیم که باهم مرور می‌کنیم.

همدان با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند؟

ما در این شهر زندگی می‌کنیم، باید نسبت به فضای موجود برنامه‌ریزی کرد. یعنی شهر را باید با فضای شهروندی ببینیم.

با شهروندان که صحبت می‌کنیم، کسی رضایتی از نحوه مدیریت شهر ندارد.

برای مدیریت شهر به یک ذهن پژوهشگر نیاز داریم. در حال حاضر مدیریت ما سنتی بوده و اینگونه نهادینه شده و به بن بست رسیده است.

لازمه گام نهادن در مسیر توسعه این است که مدیران شهری باید با یک رویکرد امروزی کار کرده و قدمی رو به جلو بردارند.

متاسفانه هرچه مطرح می‌شود، شعاری بوده و بحث نادیده‌انگاری است. حرف‌های قشنگی زده می‌شود، ولی بعد از این چند سال کاری صورت نگرفته است. شهر عبوث‌تر شده است. شهر را به نفع رانت‌ها و زد و بندها تقسیم کرده‌اند.

برای رفع این مشکلاتی چه طرحی دارید؟

لازمه پیشرفت شهر برنامه‌ریزی است. کارها باید با برنامه‌ریزی انجام شود.

اصول قانون اساسی بر مشارکت مردم استوار است  و در اداره و حاکمیت استراتژیک، برنامه‌ریزی امری و عملی است و انتظار موفقیت داریم. برنامه‌ریزی نه برای مردم، بلکه با همراهی مردم است، باید با فرهنگ بومی برنامه‌ریزی‌ها طراحی شود. امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

مدیریت شهرسنتی است و منفی. انسان‌های امروزی جایگاهی ندارند. دیدگاه برنامه‌ریزی ما این است که جوانان وارد شهر شده و به عنوان مشاوران و معتمدان از آنها استفاده کنیم.

شهر باید مردم محور باشد. برای جامعه کار نشده است. تصمیم‌ها یک شبه گرفته می‌شود که ضرباتی بر پیکره شهر وارد می‌کند. امیدورام شورای جدید علم، عمل و تجربه را در هم آمیخته و مدیریت را به مدیریت کلان تبدیل کند.

طوری مدیریت کنیم که حتی مشکلات ریز وجود نداشته نباشد. از نظر مدیریت شهری کم کاری شده است. فرهنگ بستر مسائل شهری است.

هر کس که وارد عرصه شده، یک توانمندی در خود دیده است باید از این توانایی‌ها استفاده کرد. شهری خوب است که بالا و پایین آن مشخص نباشد و تقابل‌ها از بین برود.

شهر را در یک پهنه شهری ببینیم و برای تمام گروه‌ها برنامه‌ریزی کنیم، نه اینکه بر حسب موقعیت اجتماعی شهر، امکانات را بالای شهر بدهیم و به پایین چیزی نرسد.

برای توانمندسازی حاشیه شهر چه برنامه‌ای دارید؟

حاشیه شهر واژه درستی نیست، باید از واژه جامعه چهارم استفاده کنیم. این بحث قدمتی دیرینه دارد. از زمان پیدایش شهر بحث حاشیه‌نشینی را داریم، حاشیه نشینی یک بحث ملی است و در سیاست‌های کلان رقم می‌خورد.

همدان چهار راه مهاجرت است. حالا که این افراد وارد همدان شده‌اند چکار باید کنیم؟ ابتدا باید وضعیت موجود تثبیت شود، در مرحله دوم نادیده‌انگاری نکنیم.

به یاد داشته باشیم با اجبار نمی‌توان کاری از پیش برد، باید با مشارکت حاشیه نشینان و استفاده از برنامه‌ای مناسب بخش چهارم جامعه را از این وضعیت خارج کنیم و با توجه به اینکه هزینه حاشیه‌نشینی بر عهده همه مردم است بنابراین باید با مشارکت همه مردم برنامه‌ریزی کنیم.

باید به صورت علمی انتقاد کنیم، چرا که معتقدم نقد علمی شهر را می‌سازد و  نباید به دنبال تخریب باشیم.

اجرای طرح مدیریت واحد شهری چه ضرورتی دارد؟

با اجرای طرح مدیریت واحد شهری موافق هستم. مدیریت هدفمند، علمی و پویا باید در شهر داشته باشیم.

عملکرد شهرداری و شورای شهر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دیدگاه من انتقادی است. کارهایی انجام شده است اما کافی نیست. امیدوارم در شورای جدید افراد جوان، توانمند و متخصص وارد شده و از همه تجربیات استفاده شود.

با تمام برنامه‌های مردم‌محور موافقم.مشکل شهر همدان نبود طرح نیست، بلکه عدم اجرا و نقص در اجرا است و این امر نیز به دلیل نادیده گرفتن مردم است. مردم را باید محور قرار دهیم.

تمام بحث‌هایی که داریم به واسطه‌ای است که ما از ابتدا یک برنامه‌ریزی مردم محور نداشتیم که مشکلات اجتماعی نیز به وجود آمده است.

مشکلات فرهنگی و اجتماعی شهر از چه چیزی ناشی می‌شود؟

در حوزه فرهنگی کم‌کاری شده است. انسان در حوزه فرهنگ است که انسایتش معنا می‌یابد. اگر قرار است کار فرهنگی کنیم باید به پویایی فرهنگی بیاندیشیم تا مشکلات موجود را کاهش دهیم.

جای تاسف دارد، معضلات اجتماعی موجود، و تلنگری است به ما که می‌خواهیم در مدیریت شهری وارد شویم و قطعا مسولیت‌ها چند برابر می‌شو دو باید به کمک مردم مسولان و متخصصان و همه اقشار اینها را مدیریت کنیم و در شورای آینده شاهد این کارها و خبرهای منفی نباشیم.

افزایش تعداد اعضای شورای شهر چه مزایایی دارد؟

همدان کلانشهر شده است. ولی 15 نفر یک پتانسیل قوی برای مدیریت شهر محسوب می‌شود. امید است که هر یک از این 15 نفر دارای تخصص مورد نیاز مدیریت شهر باشند.

15 نفر خیلی قوی تر از 9 نفر کار می‌کنند. مطمئنا افراد متخصص سکاندار مدیریت شهری خواهند شد.

هر کسی دل در گرو این شهر دارد برای توسعه همدان باید جلو آمده و کمک کند.