Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی مراقب قارچ‌های خودرو باشید

مراقب قارچ‌های خودرو باشید

b_150_150_16777215_00_images_news_kenarkhabar_gharh.jpgمدیر اداره نظارت و ارزیابی بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو گفت: سلامتی خود را با خوردن قارچ های خودرو به مخاطره نیندازید چراکه مصرف قارچ ها توسط  پرندگان و ساير جانوران اهلي و وحشي نشان دهنده غيرسمي بودن قارچ براي انسان نیست.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه ابن سینای همدان، دستان اعلام کرد برای پیشگیری از مسمومیت ها با قارچ های سمی باید از خوردن قارچ های خود رو، که بیشتر در اطراف درختان می رویند خودداری کرد.

وی ادامه داد: برخي از سموم موجود در قارچ ها مقاوم به گرما بوده و فرآيندهاي آماه سازي غذا مانند: كباب كردن، آب پز كردن، سرخ كردن، بخار پز كردن قادر به تخريب كامل مواد سمي موجود در قارچ نیست.

دستان با بیان اینکه برای پیشگیری از مسمومیت ها با قارچ های سمی باید از خوردن قارچ های خود رو، که بیشتر در اطراف درختان می رویند اجتناب کرد اظهار داشت: قارچ های سمی بیشتر در اطراف درختان خشک شده می‌رویند که شهروندان باید از خوردن این نوع قارچ ها خودداری کنند.

وی ادامه داد: تنها قارچ هايي را كه توسط مراكز مجاز و در بسته بندي هاي داراي مجوزهاي سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و پزشكي مي باشند، مصرف نماييد و بهتر است برای پیشگیری از مسمومیت با قارچهای سمی از خوردن هر نوع قارچ خودرو اجتناب کنید.

مدیر اداره نظارت و ارزیابی بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو همچنین تصریح کرد: بهتر است از مصرف قارچ هاي جمع آوري شده توسط افراد عادي و يا قارچ هايي كه به صورت فله اي عرضه مي شوند، خودداري كنيد و تنها قارچ هايي را كه توسط مراكز مجاز و در بسته بندي هاي داراي مجوزهاي سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي باشند، مصرف نماييد.

دستان ادامه داد: شناسايي انواع خوراكي قارچ از انواع سمي بر اساس خصوصيات ظاهري مانند شكل، رنگ، بو، قوام و مزه مشكل بوده و تنها توسط متخصصان و كارشناسان مجرب قارچ شناسي و گياه شناسي امكان پذير است؛ بنابراين به توصيه هاي برخي از افراد عادي در تشخيص انواع سمي از انواع خوراكي قارچ توجه نكنيد.

وی در پایان توجه هموطنان را در زمینه نحوه ی انتخاب قارچ به نکات زیر جلب کرد:

- مصرف قارچ ها توسط پرندگان و ساير جانوران اهلي و وحشي نشان دهنده غيرسمي بودن قارچ براي انسان نمي باشد.

- برخي از روش ها و معيارهاي سنتي مانند: تغيير رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ، يا وجود حشرات دراطراف قارچ و محل رويش قارچ معيار علمي و صحيحي براي تشخيص عدم سميت قارچ در همه موارد نيست.

- هرگز قارچ ها را به صورت خام و به مقدار زياد مصرف نكنيد.

- برخي از سموم موجود در قارچ ها مقاوم به گرما بوده و فرآيندهاي آماه سازي غذا مانند: كباب كردن، آب پز كردن، سرخ كردن، بخار پز كردن قادر به تخريب كامل مواد سمي موجود در قارچ نمي باشد.

- در صورت بروز علايم و نشانه هاي گوارشي (تهوع، استفراغ و اسهال) به صورت تاخيري (12-5 ساعت پس از مصرف خوراكي قارچ)، هر چه سريعتر بيمار را به مركز درماني تخصصي سم شناسي باليني و مسموميت ها منتقل كنيد.

- در مواردی که علائم گوارشی بصورت تاخیری (با فاصله بیش از 6 ساعت از مصرف قارچ) رخ دهد این دسته از قارچها سمیت به مراتب بیشتری دارند و علت اصلی نارسایی حاد کبدی و مرگ تعدادی از هموطنانمان نیز به همین علت بوده است.

- انتقال سريع بيمار مسموم به يك مركز درماني تخصصي مسموميت ها امكان درمان موفقيت آميز را افزايش مي دهد و هر گونه تاخير در اين امر سبب افزايش احتمال شكست درمان و حتي مرگ بيمار مي شود، بنابراين با مشاهده علايم و نشانه هاي باليني اوليه به ويژه از نوع تاخيري در فردي با سابقه مصرف خوراكي قارچ ، از هرگونه خود درماني و درمان علامتي پرهيز نموده و بيمار را در اسرع وقت به بيمارستان منتقل نماييد.

- در صورت امكان، نمونه باقي مانده قارچ مصرف شده توسط بيمار را براي شناسايي كادر پزشكي در بيمارستان به همراه داشته باشيد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن