Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر انتظامی - حوادث انتشار گاز شیمیایی اهالی قورجینه کبودرآهنگ را مسوم کرد

انتشار گاز شیمیایی اهالی قورجینه کبودرآهنگ را مسوم کرد

b_150_150_16777215_00_images_havades987.jpgانتشار گاز شیمیایی ناشی از شستشوی مواد شیمیایی در مکان عمومی اهالی قورجینه را دچار مسمومیت تنفسی کرد.

به گزارش "همدان ینوز" و به نقل از روابط عمومی اورژانس 115 استان؛ این وضعیت باعث بروز علایمی چون سردرد و تهوع گشته و اهالی با اورژانس 115 تماس برقرار می نمایند.

دو کد عملیاتی از پایگاه های 115 کوهین و علیصدر به محل اعزام می‌شوند از طرفی مرکز بهداشت منطقه نیز اقدام به اعزام کارشناسان بهداشت محیط نموده و موضوع بررسی می گردد. اوژانس 115 اقدام به اعزام 7 نفر از مسمومین به بیمارستان امام رضا ع نموده که تحت مداوای اولیه و نهایتا مرخص می شوند . سایر افراد در معرض  به طور سرپایی به خانه بهداشت منطقه مراجعه که پس از مدتی با رفع مشکل تنفسی و برطرف شدن بوی منتشره به منزل بازگشته اند.

گزارشات حاکی از آن بود که 63 نفر در این جریان درگیر آلودگی بوده اند که همگی جزیی و سرپایی بوده است .

مسمومیت عبارتست از اختلالات و آسیب هایی که توسط مواد سمی در دستگاه های گوناگون بدن ایجاد می شود و ممکن است بطور تصادفی یا در اثر بی احتیاطی و یا در مواردی بصورت تعمدی بوسیله مواد سمی ایجاد شود.

لازم به عنوان است علاوه بر موادی که بطور معمول جزو سموم هستند برخی از مواد نیز که بطور معمول جزو سموم نیستند اما ترکیبشان با مواد دیگر و انتشار آن  تبدیل به مواد مسموم کننده و زیان آور می شوند. تماس با سموم ممکن است به صورت ناگهانی با عوارض مشهود و سریع و یا تماس تدریجی همراه با بروز مسمومیت های تاخیری باشد. گاهی عوارض مسمومیت مدتها بعد از تماس با عامل مسمومیت بروز می کند.

بطور کلی راه های ورود سم به بدن عبارتند از: خوراکی، تنفسی، جذب پوستی، تزریقی

مسمومیت های تنفسی

در این حالت ماده سمی از راه دستگاه تنفسی و به هنگام نفس کشیدن وارد بدن می شود از بین این مسمومیت ها می توان به استنشاق گازهای شیمیایی گوناگون مانند کلر، آمونیاک، مونواکسیدکربن و دی اکسید کربن ناشی از بخاری، آبگرمکن، کرسی و یا اگزوز ماشین ها، اسپری حشره کش و یا سموم دفع آفات نباتی اشاره کرد.

بخار متصاعد شده از ترکیبات  شیمیایی بسیار خطرناک است خصوصاً برای چشم، پوست و ریه بنابراین توصیه می شود درهنگام استفاده از این مواد از ماسک یا پارچه مرطوب برای پوشاندن بینی و دهان خود استفاده کرده و از بکار بردن آن در مکان فاقد تهویه و یا مکانهای عمومی خودداری کنید.

اقداماتی برای رفع مسمومیتهای تنفسی

خروج سریع فرد از محل منبع سم و مکان سربسته و انتقال به فضای باز و استفاده از هوای آزاد

کنترل و برقرار کردن تنفس

شل کردن لباس های شخص مصدوم

تماس با اورژانس یا انتقال مصدوم به مراکز درمانی جهت تجویز اکسیژن و داروهای مورد نیاز

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن